Strona projektu «Flexicurity - w poszukiwaniu równowagi na lubuskim rynku pracy» Organizacja PracodawcĂłw Ziemi Lubuskiej
Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej
Dzisiaj jest Sobota, 12 lipca 2020 r. Jesteś w: strona główna / aktualności

Subskrybuj wiadomości Flexicurity

Aktualności

2011-02-24
Spotkanie lokalne w Słubicach

powiększ

24 lutego w Słubicach odbyło się czwarte spotkanie  flexicurity. Lokalni przedsiębiorcy mieli możliwość poznania idei elastycznych form zatrudnienia. Dla większości zgromadzonych było to coś nowego. Uczestników przywitał Artur Malec prezes Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Łukasz Rut z OPZL, który jednocześnie rozpoczął spotkanie przybliżając zgromadzonym idee zakładającą połączenie wody i ognia. – Nie ma jednolitego modelu flexicurity w  UE, każde Państwo członkowskie UE powinno wypracować własny model – podkreślał Ł. Rut.

O rynku pracy w Strefie Ekonomicznej w Słubicach i Sulęcinie opowiedział Krzysztof Babij, z KSSSE. Wyraził swoje zdanie o idei flexicurity i o tym ile trzeba wprowadzić zmian, aby taka idea przyjęła się w Polsce.

Aktywne polityki rynku pracy zaprezentowała przedstawicielka Powiatowego Urzędu Pracy
w Słubicach. Zaprezentowała sytuacje finansową i możliwości udzielenia wsparcia dla powiatu. Wskaźniki jakie przedstawiła zszokowały wszystkich obecnych,     Stale malejące środki finansowe nie sprzyjają idei flexicurity – podkreślała Pani Anna Mucha. Ponadto dużym problemem jest przybywająca liczba bezrobotnych 50+, których ciężko przywrócić do pracy.

Podobne zdania miała Elżbieta Matysik z firmy Emat. – Polski rynek pracy boryka się z niedopasowaniem talentów i negatywnymi zmianami demograficznymi – mówiła. Przedstawiając  alternatywne formy zatrudniania w kontekście optymalizacji polityki personalnej podkreślała, że oprócz zmian w prawie pracy i nakładów finansowych, potrzebna jest zmiana mentalności społeczeństwa, co jest wbrew pozorom najtrudniejsze.

Na zakończenie wywiązała się ciekawa dyskusja na temat możliwości wprowadzenia przedstawianej idei na polski rynek pracy. Wszyscy byli zgodni – długa droga przed nami, aby model flexicurity mógł zaistnieć w Polsce.

Spotkanie lokalne w Słubicach było kolejnym z cyklu spotkań realizowanych przez OPZL w ramach projektu "Flexicurity - w poszukiwaniu równowagi na lubuskim rynku pracy", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

powrót»

Wsparcie

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

powered by cmsPRO SSL24

ctinet.pl - hosting, certyfikaty SSL, domeny, webdesign

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.  |  Mapa serwisu