Strona projektu «Flexicurity - w poszukiwaniu równowagi na lubuskim rynku pracy» Organizacja PracodawcĂłw Ziemi Lubuskiej
Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej
Dzisiaj jest Sobota, 12 lipca 2020 r. Jesteś w: strona główna / aktualności

Subskrybuj wiadomości Flexicurity

Aktualności

2011-03-31
Pracodawcy z Gorzowa Wlkp. o elastycznych formach zatrudnienia

powiększ

W Gorzowie Wlkp. przedsiębiorcy dyskutowali o możliwości zastosowania modelu Flexicurity, który wprowadza równowagę praw i obowiązków pracowników i przedsiębiorstw, a także organów publicznych

Model Flexicurity promowany jest od pewnego czasu przez Organizacje Pracodawców Ziemi Lubuskiej wśród przedsiębiorców województwa lubuskiego w ramach projektu „Flexicurity- w poszukiwaniu równowagi na lubuskim rynku pracy ”

Spotkanie, które odbyło się pod koniec marca br. zgromadziło wielu zainteresowanych możliwościami wprowadzenia idei, która bardzo dobrze funkcjonuje w niektórych państwach Unii Europejskiej. Osoby zgromadzone dyskutowały o połączeniu bezpieczeństwa pracy dla pracownika i elastyczności zatrudnienia dla pracodawcy.

Seminarium rozpoczęło się od części eksperckiej, w której wzięli udział specjaliści rynku pracy, a wśród nich przedstawiciele firmy Manpower, światowego lidera w sektorze pośrednictwa pracy posiadającego swoje biura w 82 krajach,  przedstawiciele serwisu pracuj.pl największego polskiego portalu pracy oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Łukasz Rut z OPZL przybliżył zgromadzonym istotę idei Flexicurity i zdiagnozował obecny stan rzeczy nawiązując do opracowanej strategii rozwoju Polski do 2030 r. Mówił m.in. o przeszkodach w rozwoju przedstawianej idei.

Marcin Kołodziejczyk z Manpower, który zaprezentował alternatywne formy zatrudnienia optymalizacją polityki personalnej, zgodził się ze swoim poprzednikiem iż poważnym problemem jest niedobór talentów, a także starzenie się społeczeństwa. Stwierdził, że cieżko jest promować ideę jaką jest Flexicurity wśród społeczeństwa, które boi się pracy tymczasowej. Ludzie nie widzą korzyści w umowach o pracę na czas określony, ich celem życiowym jest umowa o pracę na czas nieokreślony.

Ryszard Rzemieniecki z PUP omówił rynek pracy w Gorzowie Wlkp., który jak wiele innych w województwie boryka się problemem niedoborów talentów. Temat głownie skupił się wokół ciężkiej sytuacji finansowej, która uniemożliwia wprowadzanie idei flexicurity. Po raz kolejny przedstawiciel Urzędu Pracy mówił o problemie wzrostu bezrobotnych 50+, których ciężko przywrócić do pracy.

Szczegółową analizę sytuacji na rynku pracy z uwzględnieniem prognozy na 2011 r. zaprezentowała Anna Płońska z portalu Pracuj.pl – rok 2010 przyniósł poprawę na rynku pracy, pracodawcy opublikowali o 50 % więcej ofert niż w kryzysowym 2009 roku, co może oznaczać, że firmy znów inwestują w rozwój, nie obawiając się pogorszenia sytuacji makroekonomicznej – mówiła. A. Płońska.

Rekomendacje zaprezentował Jarosław Nieradka z OPZL, który wg własnych doświadczeń powiedział o wyzwaniach jakie nas czekają i co należy zrobić aby idea flexicurity mogła zaistnieć.

Druga część spotkania to panel dyrektorów personalnych i zaproszonych gości, którzy zastanawiali się nad tym, jak dopasować tę ideę do warunków panujących na gorzowskim rynku pracy. w panelu znalazł m.in. Ryszard Rzemieniecki dyrektor PUP w Gorzowie Wlkp., Anna Siwko przedstawiciel Wyższej Szkoły Biznesu, Artur Wawrzyniak z Manpower, Elżbieta Malicka z firmy TPV Displays Polska oraz Agnieszka Czarnecka z SE Bordnetze Polska.

Spotkanie lokalne w Gorzowie Wlkp. było kolejnym z cyklu spotkań realizowanych przez OPZL w ramach projektu "Flexicurity - w poszukiwaniu równowagi na lubuskim rynku pracy", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 

powrót»

Wsparcie

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

powered by cmsPRO SSL24

ctinet.pl - hosting, certyfikaty SSL, domeny, webdesign

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.  |  Mapa serwisu