Strona projektu «Flexicurity - w poszukiwaniu równowagi na lubuskim rynku pracy» Organizacja PracodawcĂłw Ziemi Lubuskiej
Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej
Dzisiaj jest Piątek, 18 września 2020 r. Jesteś w: strona główna / aktualności

Subskrybuj wiadomości Flexicurity

Aktualności

2011-06-16
Elastyczność pracy w polskim wydaniu

powiększ

Temat elastycznych form zatrudnienia jest szczególnie chodliwy w okresie letnim. Wakacje to czas, kiedy rzesza młodych ludzi poszukuje pracy na krótki okres. Z drugiej strony pracodawcy często poszukują osób na zastępstwa dla pracowników udających się na urlopy. Na krótko nie opłaca się ich zatrudniać na umowę o pracę. Z tego powodu większość decyduje się na zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych.

Umowa o pracę to droga umowa zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Osoba, której zaproponuje się pensję w wysokości 1500 zł brutto, na rękę otrzyma tylko 1112 złotych, przy czym łączny koszt pracodawcy wyniesie 1777 zł. W przypadku umowy cywilno-prawnej również na kwotę 1500 zł brutto, pracownik po opłaceniu składki zdrowotnej i ubezpieczeniowej przy 20% kosztach uzyskania przychodu na rękę otrzyma ok. 1090 zł. Jednak gdy zatrudniona osoba będzie posiadała status np. studenta, to jej pensja wzrośnie już do 1284 zł. Przy czym należy zaznaczyć, że pracodawca nie będzie obciążony dodatkowymi opłatami na rzecz państwa tj. ma to miejsce w przypadku umowy o pracę.

Jeśli weźmiemy to pod uwagę, widać jak na dłoni, że osoby uczące się do 26 roku życia są stosunkowo tanią siłą roboczą. Jednak zatrudnianie na podstawie umowy cywilnoprawnej nie ma nic wspólnego z tak zwaną elastycznością zatrudnienia. Jest to nic innego jak sposób na uniknięcie opłat z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, dodatkowo posiadający szereg wymogów. Umowa cywilnoprawna nie może być wykorzystywana w celu zastąpienia umowy o pracę, tzn:

•       niedopuszczalne jest kierownictwo i podległość służbowa wykonawcy - w umowie o dzieło tej podległości nie ma lub jest wyłącznie cywilnoprawna, czyli liczy się końcowy efekt wykonania,

•       nie można określać czasu i miejsca wykonania - w przypadku pracy wykonanie wiąże się z określeniem konkretnego miejsca wykonania, dzieło takiego miejsca nie posiada,

•       musi mieć charakter zleconych czynności - w przypadku umowy o dzieło efektem jest określone dzieło - namacalny rezultat podjętych prac (umowa skutku), w umowie o pracę przedmiotem umowy jest samo wykonywanie określonych czynności (umowa starannego działania).

Czym jest elastyczność?

PKPP Lewiatan w ramach projektu „Modelowe rozwiązania flexicurity" uruchamia anonimowe konsultacje z ekspertami Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie stosowania elastycznych form zatrudnienia oraz elastycznej organizacji czasu pracy. Niestety polskie prawo pracy nie dopuszcza możliwości lub utrudnia stosowanie wielu „elastycznych form" popularnych na Zachodzie, np.:

•       Flextime - w przypadku flextime wyróźnia się tylko czas, kiedy pracownik musi koniecznie być do dyspozycji pracodawcy - np. w godzinach 11-14. Pozostałe godziny może odpracować o innych porach dnia np. po 18.

•       Flexplace - wariacja flextime, ale nie w odniesieniu do czasu, ale miejsca pracy np. pracownik 5 godzin działa w terenie, a 3 w biurze. Flextime i flexplace mogą i często są łączone.

•       Job-sharing - podział pracy w ramach, którego jedno stanowisko pełnoetatowe dzielone jest na dwóch pracowników. Dzielą się pensją, obowiązkami i pracują w różnych terminach, np. co drugi tydzień.

•       Compressed working week - czyli skomprymowany tydzień pracy. Normalna tygodniowa liczba godzin w pracy rozłożona na mniejszą liczbę dni. Przykładowo: 48 godzin wypracowane w 4, a nie 6 dni.


Z drugiej strony trzeba brać pod uwagę polską rzeczywistość - Kodeks pracy jest tak napisany, by chronić pracownika. To niekorzystnie wpływa na stan zatrudnienia w Polsce, bo pracodawcy, mając świadomość, że umowa o pracę jest dla nich bardzo kosztowna, a także nakłada na nich szereg innych obowiązków, zrobią wszystko, by umowę o pracę np. zastąpić umową cywilnoprawną itp. Jednak nie oznacza to, że elastyczność ma być rozumiana jako wariacja umowy-zlecenia. To, że w polskim wydaniu tak jest niczego nie tłumaczy.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl


Źródło: http://www.bankier.pl/
Zdjęcie:http://www.sxc.hu/

 

powrót»

Wsparcie

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

powered by cmsPRO SSL24

ctinet.pl - hosting, certyfikaty SSL, domeny, webdesign

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.  |  Mapa serwisu