Strona projektu «Flexicurity - w poszukiwaniu równowagi na lubuskim rynku pracy» Organizacja PracodawcĂłw Ziemi Lubuskiej
Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej
Dzisiaj jest Środa, 28 października 2020 r. Jesteś w: strona główna / aktualności

Subskrybuj wiadomości Flexicurity

Aktualności

2011-06-03
Pracodawcy i samorządowcy spotkali się w Krośnie Odrzańskim, by rozmawiać o przyszłości regionu

powiększ

27 maja w obchodzącej właśnie pierwszą rocznicę powstania krośnieńskiej restauracji Golden House Pub & Restaurant spotkało się kilkudziesięciu pracodawców, samorządowców, dziennikarzy i urzędników z Krosna Odrzańskiego, Gubina i innych miejscowości leżących w powiecie krośnieńskim. Wzięli oni udział w debacie pt. „Gospodarka, samorząd, rynek pracy - w poszukiwaniu równowagi w powiecie krośnieńskim".

Sytuacja na rynku pracy w powiecie jest zła. Wysokie bezrobocie, w tym zwłaszcza długotrwale bezrobotnych, stawia powiat w niechlubnej czołówce pod tym względem w kraju. Nowe miejsca pracy tworzone są głównie w sektorze publicznym. W biznesie nieobce są przypadki szukania pracowników w Zielonej Górze, a nawet w Niemczech, gdyż chętnych w powiecie do pracy często brak.

Tematów do rozmów było więc wiele. Dlatego jeden z panelów tematycznych dotyczył unowocześnienia rynku pracy w powiecie, zgodnie z zasadami ideii flexicurity. Wzięli w nim udział Bolesława Zamorska-Puchta, dyrektor urzędu pracy z Krosna, Elżbieta Matysiak, szefowa Agencji Zatrudnienia Emat i Jarosław Nieradka, dyrektor OPZL.

Elżbieta Matysiak proponowała, aby uelastycznić rynek pracy w Krośnie. Mówiła o alternatywnych formach zatrudnienia, o wpsarciu w zakresie prowadzenia procesu rekrutacji, o otwarciu się publicznych urzędów pracy na współpracę z ich prywatnymi partnerami.

W drugiej części spotkania samorządowcy Jacek Hoffmann, starosta krośnieński, Marek Cebula, burmistrz Krosna i Bartłomiej Bartczak, burmistrz Gubina, opowiadali o działaniach związanych z pozyskiwaniem inwestorów, którzy mogliby zmienić sytuację na rynku pracy. Wielu przedsiębiorców włączało się do dyskusji, podając przykłady barier w rozwoju biznesu, które napotykają na swojej drodze, z którymi warto aby się samorządowcy zmierzyli.

Pełnomocnik Zarządu OPZL na terenie Krosna Odrzańskiego, Stanisław Dzieniszewski, właściciel restauracji w której odbywało się spotkanie zapowiedział, że konsultacje z biznesem kierunków rozwoju powiatu będą odbywać się cyklicznie.

Spotkanie miało na celu popularyzację elastycznych form zatrudnienia, wzmacniania aktywnych polityk rynku pracy, czy modernizacji zabezpieczenia społecznego, co ma szczególne znaczenie na terenie Krosna. Spotkanie było elmentem realizowanego przez OPZL projektu „Flexicurity - w poszukiwaniu równowagi na lubuskim rynku pracy".

powrót»

Wsparcie

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

powered by cmsPRO SSL24

ctinet.pl - hosting, certyfikaty SSL, domeny, webdesign

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.  |  Mapa serwisu