Strona projektu «Flexicurity - w poszukiwaniu równowagi na lubuskim rynku pracy» Organizacja PracodawcĂłw Ziemi Lubuskiej
Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej
Dzisiaj jest Niedziela, 12 lipca 2020 r. Jesteś w: strona główna / działania / publikacje

Subskrybuj wiadomości Flexicurity

Publikacje

2010-11-18
Połączyć ogień z wodą
Z jednej strony bezpieczeństwo pracy dla pracownika, a z drugiej elastyczność zatrudnienia dla pracodawcy. To cechy modelu flexicurity, który na spotkaniu w podnowosolskich Bobrownikach prezentowali eksperci zaproszeni przez OPZL

Punktem wyjścia do dyskusji była diagnoza obecnego stanu rzeczy. Łukasz Rut z OPZL nawiązał do strategii Polska 2030 r., w której trzecim wyzwaniem jest wysoka aktywność zawodowa oraz adaptacyjność rynku pracy - Mamy niski wskaźnik zatrudnienia w grupie wiekowej 15-64 lat. Coraz mniej osób trafia na rynek pracy i to jest niepokojące – zasygnalizował. Odpowiedzią na takie stan rzeczy może być wdrożenie mechanizmów flexicurity, które z powodzeniem sprawdzają się na zachodzie Europy – To trochę jak połączenie ognia z wodą, ale praktyka pokazuje, że jest to wykonalne – przekonywał zgromadzonych gości.
Nad zmianą przepisów, które rozruszają krajowy rynek pracy pracuje PKPP Lewiatan – Komisja Europejska zauważyła u nas braki i dostaliśmy rekomendacjae do zmiany kodeksu pracy oraz ustawy o promocji zatrudnienia – mówiła Monika Zakrzewska z Lewiatana. – Nie mamy co prawda w Polsce restrykcyjnego prawa pracy, bo odpowiednie przepisy funkcjonują, ale jedno to kwestia możliwości a druga to ich wykorzystywanie – przekonywała. Problemem jest także niedostosowanie narzędzi aktywizacji osób bezrobotnych. – Pracodawcy powinni współpracować z publicznymi instytucjami zatrudnienia, dając sygnał, jakie zawody będą pożądane i w jakim kierunku ustalić szkolenia w przyszłym okresie – dodała M. Zakrzewska.
Marcin Kołodziejczyk z agencji doradztwa personalnego Manpower wskazał na niski procent udziału alternatywnych form zatrudnienia w rynku. – Ich zastosowanie może zwiększyć pulę dostępnych na rynku talentów - mówił. Wyzwaniem jest także duży, ale nie wykorzystywany rynek pracowników powyżej 50. roku życia. – Aż 80% firm nie ma strategii rekrutacji osób w tym wieku, a są to pracownicy lojalni i sumienni – przekonywał.
Spotkanie, które odbyło się 12 października w Bobrownikach, zorganizowano w ramach projektu „Flexicurity - w poszukiwaniu równowagi na lubuskim rynku pracy”. Kolejne miało miejsce 15 listopada w Żarach. Łącznie odbędzie się osiem spotkań. Do tego dojdą dwie duże konferencje regionalne, z których najbliższa już 26 listopada w Zielonej Górze. Zgłoszenia i szczegóły na www.elastyczni.opzl.pl.

Biuro Projektu
Flexicurity - w poszukiwaniu równowagi na lubuskim rynku pracy
Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej
oddział w Nowej Soli
ul. Kościuszki 29
67-100 Nowa Sól

tel./fax +48 68 356 94 32
elastyczni@opzl.pl
www.elastyczni.opzl.pl

powrót»

Wsparcie

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

powered by cmsPRO SSL24

ctinet.pl - hosting, certyfikaty SSL, domeny, webdesign

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.  |  Mapa serwisu