Strona projektu «Flexicurity - w poszukiwaniu równowagi na lubuskim rynku pracy» Organizacja PracodawcĂłw Ziemi Lubuskiej
Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej
Dzisiaj jest Niedziela, 12 lipca 2020 r. Jesteś w: strona główna / działania / publikacje

Subskrybuj wiadomości Flexicurity

Publikacje

2011-02-18
Działamy lokalnie, myślimy globalnie

Lubuscy pracodawcy poszukują elastyczności w zatrudnieniu, pracownicy - bezpieczeństwa swoich miejsc pracy. Pomysłem na kompromis między dwoma stronami jest idea flexicurity, promowana przez OPZL.

Flexicurity to neologizm stworzony z dwóch angielskich słów: flexibility oznaczającego elastyczność i security oznaczającego bezpieczeństwo. Kryje się za nim ważna idea społeczna, łącząca elastyczność rynku pracy z bezpieczeństwem pracowników i przedsiębiorstw, sprzyjająca konkurencyjności, zatrudnieniu i zadowoleniu z pracy.
Koncentruje się na czterech obszarach:
1. Aktywne polityki rynku pracy
2. Elastyczne formy zatrudnienia
3. Strategie uczenia się przez całe życie
4. Nowoczesne systemy zabezpieczenia społecznego

W ramach projektu prowadzonego przez Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej pracodawcy, pracownicy i przedstawiciele instytucji rynku pracy mogą dowiedzieć się na czym polega ta idea i jakie korzyści z niej płyną. Do tej pory odbyły się dwa spotkania lokalne - w Nowej Soli oraz Żarach, a także duża konferencja w Zielonej Górze. Wszystko w II połowie 2010 r.

Bieżący rok w projekcie zaczyna się od seminarium informacyjnego 24 lutego w Słubicach - Teren przygraniczny jest szczególnie istotny w rozważaniach na temat rynku pracy ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo z Niemcami i planowane na maj br. zniesienie ograniczeń w zatrudnieniu – mówi Jarosław Nieradka z OPZL, koordynator projektu i dodaje, że Organizacja stara się, by spotkania w miastach powiatowych uwzględniały specyfikę lokalną. Dlatego temat flexicurity w Słubicach zostanie zaprezentowany przy udziale ekspertów m.in. Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, tamtejszego Powiatowego Urzędu Pracy oraz Agencji Zatrudnienia EMAT.
Szerzej na temat poszczególnych obszarów idei elastycznego i bezpiecznego rynku pracy można przeczytać w dodatkach specjalnych do magazynu Biznes Lubuski. Ostatni ukazał się z końcem stycznia i można go pobrać bezpłatnie w wersji elektronicznej ze strony www.bizneslubuski.pl.
Paweł Bojanowski

Najbliższe seminarium informacyjne
Flexicurity - w poszukiwaniu równowagi na lubuskim rynku pracy

24 lutego 2011, godz. 12:00
Słubice
Hotel Korona
zgłoszenia: www.elastyczni.opzl.pl
więcej informacji: tel. 68 356 94 32
elastyczni@opzl.pl

powrót»

Wsparcie

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

powered by cmsPRO SSL24

ctinet.pl - hosting, certyfikaty SSL, domeny, webdesign

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.  |  Mapa serwisu